sobota, 21 listopada 2015

Silence! Listen...

www.homebook.pl
"Filozofia jest lustrem, które odzwierciedla świat, ale nie jest w stanie go wyartykułować. W tych słowach N. Fearn uchwycił kwintesencję myśli Ludwika Wittgensteina. Instalacja LUSTRO WITTGENSTEINA stanowi próbę zmierzenia się z problematyką etyki przez pryzmat tej filozofii."
W 2010 roku powstał projekt z okazji festiwalu Inspiracje Gamour. Na ścianie został zainstalowany prostokątny układ lustrzanych kafli. Niektóre można otworzyć, do innych można zajrzeć. Wewnątrz ukryte są różne artefakty, dobrane tak, by wzbudzić u widza niepokój moralny - jak można przeczytać na stronie autora tego dzieła(link na samym dole). Autor nie dokonuje oceny zaaranżowanych sytuacji. Kluczem wyboru były dylematy etyczne współczesnego świata. Znajdziemy tu między innymi zasypane ziemią kości, film pokazujący stosunek płciowy, krwawą grę video, pudełko białych tabletek... Patrząc w lustro widzimy tylko swoje odbicie; zaglądając do wnętrza lustra poruszamy struny swej wrażliwości, możemy spojrzeć w głąb siebie. Reakcja odbiorcy zależy wyłącznie od jego wrażliwości i przebytych doświadczeń.

Źródło:http://www.grapik.pl/
instalacja interaktywna, autor: Jakub Jernajczyk, 2010 

Tak jak filozofia nie może orzec czy przyjmowany obraz świata jest prawdziwy, tak też nie sposób bezspornie rozwikłać problemów etycznych. Ich ocena pozostaje domeną intuicji, wiary lub umowy społecznej. Jak pisze Wittgenstein: Etyki nie da się wypowiedzieć. Etyka jest transcendentalna. Lustro, niczym "świat glamour", dba tylko o to co zewnętrzne, powierzchowne. Spoglądając w głąb lustra i w głąb samego siebie widz może sobie uświadomić jak miałka jest rzeczywistość odbijająca się na powierzchni w porównaniu ze światem drzemiącym w jego (widza) wnętrzu. Jeden artefakt wyróżnia się na tle pozostałych. Zaglądając przez judasza do wnętrza lustra dostrzegamy... samych siebie zaglądających do wnętrza lustra. Oko zbliżone do judasza uruchamia odtwarzanie słów Wittgensteina:Niewyrażalne zostaje niewyrażalnie zawarte w tym co wyrażone.


Chwila na uspokojenie mysli, W świecie gdzie jesteśmy zarzucani informacjami,manipulowani, ładnymi błyskotkami. Iluzja, którą widzimy obserwując innych. 
W świecie, który goni, ucieka, boimy się, samych siebie?




A w następnej notce więcej o wybitnym Wittgensteinie.

Źródło: http://www.grapik.pl/ znajdziecie tutaj wiecej ciekawych projektów tego autora